Buyers typically pay between $2.50 and $10.00 per pound for R32 refrigerant depending on quantity, purity, and market conditions. This article lists the R32 refrigerant price per pound, total fill estimates, main cost components, and ways to reduce expense for residential and small commercial HVAC work.
| Item | Low | Average | High | Notes |
|---|---|---|---|---|
| R32 Refrigerant (per lb) | $2.50 | $5.50 | $10.00 | Bulk vs retail cylinder pricing, purity grade |
| Typical 3-ton A/C charge (total) | $60 | $165 | $300 | Assumes 24-30 lbs full charge |
| Small cylinder (11 lb) retail | $35 | $60 | $110 | Includes regulator/valve differences |
| Service refill (tech labor included) | $150 | $300 | $650 | Includes leak test, evacuation, and recovery |
What Homeowners Pay For R32 Refrigerant Per Pound And Typical Job Totals
Expect per-pound R32 pricing to vary from $2.50-$10.00 with most purchases around $5.50 per lb for common volumes.
Assumptions: residential split system, North-Central U.S. labor, standard purity (AHRI-grade equivalent). A full recharge on a 2.5–3.5-ton system typically needs 18–30 lbs; at $5.50/lb that totals $100-$165 for refrigerant only. Small service refills (adding 1–5 lbs) cost proportionally more per pound when bought retail.
Breakdown Of Typical Quote: Materials, Labor, Equipment, Disposal
R32 line items commonly show refrigerant, technician hours, leak repair or replacement parts, vacuum/pumping time, and cylinder rental or purchase.
| Materials | Labor | Equipment | Delivery/Disposal | Taxes |
|---|---|---|---|---|
| $2.50-$10.00 per lb R32; $35-$110 for 11-lb cylinder | $75-$125 per hour; 1-4 hours typical | $25-$150 one-time allocation (manifold, vacuum pump) | $20-$100 recovery & disposal fee | Varies by state: 0-10% |
Assumptions: Midwest labor rates, standard materials, normal access.
How Quantity And Purchase Format Drive The Per-Pound Price
Buying bulk (hundreds of pounds) cuts per-pound cost dramatically versus retail cylinders — expect a 30–60% discount at bulk scale.
Threshold examples: single 11-lb retail cylinder often costs $35-$110 ($3.18-$10.00/lb). A 50–100 lb drum or pallet purchase typically drops to $2.50-$5.00/lb. Dealer or contractor bulk orders (500+ lbs) can reach $1.80-$3.50/lb depending on contract terms and delivery.
Key Site Variables That Change The Final R32 Quote
Leak repairs, evacuation time, and required new components (drier, TXV, lineset) are the largest non-refrigerant cost drivers.
Numeric thresholds: systems needing a full outdoor coil or compressor replacement increase job scope by $800-$3,000. Evacuation times over 30 minutes (indicating moisture or large leaks) often add 0.5–2 extra labor hours. Long refrigerant runs (>50 ft of lineset) usually require 5–15% more refrigerant and may require line insulation replacement.
Practical Ways To Lower R32 Recharge Or Replacement Costs
Control scope: repair small leaks and reuse recovered refrigerant only when purity and local code allow; avoid unnecessary full-system replacements.
Cost-saving tactics: schedule service in shoulder seasons to avoid rush premiums, bundle refrigerant purchase with other HVAC work for contractor discounts, supply your own cylinder when allowed, and compare 3+ quotes focusing on total job price not just per-lb cost. Small top-ups reduce immediate outlay versus full recharge but may mask leaks that raise long-term costs.
Regional Price Variations And Typical Percent Differences
Expect coastal and high-demand metro areas to be 5–25% higher per pound than lower-cost Midwest or rural markets.
| Region | Typical Per-Lb Range | Delta vs Midwest |
|---|---|---|
| Midwest / Rural | $2.50-$6.00 | Baseline |
| Southeast | $3.00-$7.00 | +10%-+15% |
| West Coast / Metro | $4.00-$10.00 | +15%-+25% |
Assumptions: regional supply, transport costs, and contractor density affect deltas.
Typical Service Examples With Exact Pricing And Hours
Three realistic quotes illustrate how system size and labor change totals beyond per-pound refrigerant cost.
| Scenario | Specs | Labor | Refrigerant | Total |
|---|---|---|---|---|
| Minor Top-Up | 3-ton, add 2 lbs | 0.5 hr @ $90/hr | $11-$20 | $56-$110 |
| Full Recharge | 3-ton, 24 lbs | 2 hrs @ $90/hr | $60-$132 | $240-$360 |
| Leak Repair + Recharge | 3-ton, replace drier, fix leak | 3.5 hrs @ $95/hr | $60-$132 | $500-$1,200 |
Assumptions: mid-range per-lb $5.00-$5.50, parts priced regionally.
Common Add-Ons, Permits, And Warranty Impacts On Price
Pressure testing, dye, drier replacement, and warranty work can each add $25-$450 to a job depending on parts and time.
Permits are rare for simple recharges but required for major system swaps in some municipalities; permit fees typically run $50-$300. Manufacturer warranty work may lower parts cost but can increase wait time and administrative fees charged by the contractor.